BANDS // KAPELY - 2024

                                       Kapely jsou oznámeny // Bands are announced.

               Seřazeno abecedně a podle číslic // Sorted alphabetically and numerically.


1) 24/24 - Raw hc/punk was formed in spring of 2022 in Kisujszállás. (Hungary)         https://2424.bandcamp.com

Nová raw punk kapela z města Kisujszállás, 24/24 vznikla na jaře 2022, i když se s Gidou (kytara) znali už dlouho. Chtěli udělat tvrdou, syrovou punkovou hudbu v duchu MOB 47, DISCARD, VARUKERS, raný EXPLOITED, DOOM, MINOR THREAT a podobné věci. Textově bída pracovního dne, kritika kapitalismu, současné politické útoky, psychické problémy, prostě věci, které se dotýkají nás všech. Jednoduchost a nic uměleckého. Znali kluka z okolí (Gila), kterého zajímal právě d-beat, stal se bubeníkem. Na začátku zpěvák (Tomi) hrál na baskytaru, ale nikdy nevěděl jak to má provést, tak přešel na zpěv a přivedli Norbiho na basu. Věděli jsme, že má rád spoustu různých druhů hudby, ale měl také rád crustové a hardcorové kapely. Pak se s ním stali ,,skutečnou" kapelou. Mají zatím 2 demo kazety, které vydal náš kamarád Erik na D.I.Y. Demo kazetě pod názvem Sors Fintora Records. (Maďarsko)


2) BASTARD ROYALTY - Crust core punk for the dirty punx from Stuttgart. (Germany) https://bastardroyalty.bandcamp.com

Bastard Royalty je crust punk kapela kde učinkuje bubeník Oliver ze starých, dobrých CLUSTER BOMB UNIT. V sestavě dále najdeme členy WARSAW, HELMUT COOL, nebo aktivních PLANET WATSON a samozřejmě také zpěváka z ACCION MUTANTE. Venku mají dva singly, jeden společný se SOCIAL CHAOS a touto dobou velkou desku jménem ,,Jonestown" u labelu Civilisation / Give 'Em Hell Distribuce, kterou budou mít na festivalu k dostání. Tohle je běsnící crustová jízda, britcoru v duchu Extreme Noise Terror, Doom, Excrement Of War, zaručeně fanoušky tohoto stylu nezklamou. (Německo)


3) BAMBULKYNE DOBRODRUŽSTVÁ - Grind/rock'n'roll from Prague. (Czech Republic) https://bambulkynedobrodrustva.bandcamp.com

Bambulkyne Dobrodružstvá má za sebou hodně a před sebou ještě víc, grind/rock'n'rollová kapela a výkonná skupina z Prahy plná ostrých riffů, crazy humoru a nahoty bez zábran! Na pódiu atakuje hranice možného i nemožného, těšte se na poctivou kytarovou tonáž, chlípný vokál a noisové vložky! V roce 2024 to už bude 10 let, co tato skupina obveseluje i děsí český underground. Na kontě má nové album ,,Chaloupka Děda Josefa," dále má Epko, singl a splitko s českými, grindovými lékárníky Amoclen. Účinkující v kapele je aktivní persona undergroudového podsvětí Jirka Grasha - nadšený noiser, který má na svědomí ne jednu kapelu, taktéž velký pomocník a podporovatel festivalu, tohle bude speciálně až výjimečný koncert, tak jak to je u kapely zvykem. Bude to jízda na páteční zkrášlení noci. Těšíme se! (Česká Republika)


4) BFD - Solid hc/punk with objective lyrics formed 2003. Horní Bečva. (Czech Republic) https://backflipingdog.bandcamp.com

Solidně rozjetý hc/punk s objektivitou textů pojednávajících o životě a světě. V muzice nechybějí vyhrávky se sborovými zpěvy různých hostů, trombónu a především housle, které to celé hezky ucelí a dají tomu jednotný až netradiční způsob originality, jenž hezky zapadnou do celého konceptu kapely, v tomto hudebním světě má přeci punk hodně podob a tohle je jedna z nich. Musím uznat, že kapela za dlouho dobu existence rozhodně udělala velký krok dopředu ve vlastní prospěch, za jejich dvacetiletou existenci se hezky vyhráli, k tomuto roku (2023) jsme společně vydali jejich LP, vyšlo v barevném provedení na lehce průhledném, oranžovém vinylu s fialovými cákanci. To by mohlo příznivce této kapely velmi zajímat, jejich koncerty jsou živé a nabroušené. (Česká Republika)


5) BI-LA KAIFA - Crust punk band from Šternberk, formed in 2011. (Czech Republic) https://lakaifa.bandcamp.com

Pětičlenná crust punková kapela ze Šternberka, která vznikla v roce 2011. Řeže rychlej a agresivní crust s politickými a sociálními texty, které plivou na válku, útlak a bezpráví. Má venku CD prvotinu Protest (2012), kompilační MC Punxberk Compilaton (2020) a poslední zářez v podobě LP split s HATERS (2022). Solidní raw crust punk v lehce dřevním podání tě solidně rozjebe na živo, přesně typ kapel, které máme na festivalu rádi a jsou více než vítány. (Česká Republika)


6) CIMEX - Raw punk started from 1998 in the worst bars of northern Treviso. (Italy) https://cimexanarcopunx.bandcamp.com

Z konce 90. let tu máme kapelu ze severní Itálie - Treviso. Po hodně dlouhé pauze na úplně zbytečné zamyšlení, ve kterém se sotva dostali přes kocovinu, se vrací, aby nám oživili mrzutost, nezapomenutelných předchozích vystoupení, které jsou dodnes vyprávěny tóny na půli cesty mezi legendárním a apokalyptickým. Anarcho raw punkem bez kompromisů. Členové jsou složeni s kapel GELO, ABIOTICA, CULTO DEL CARGO, VIVERE MERDA, WONDER PACK, MÖRTAIO, TERRORARIUM, všechno vlastní produkce, sebezničení, ŽÁDNÁ sebekontrola! Jen nahrávka a několik dalších skladeb, které dosvědčují, že časy jsou tak naštvané a opilé. Ještě dnes, ještě ne zcela střízliví, křičí své myšlenky stále hlasitěji. Vyjadřují svůj nesouhlas se všemi sračkami, které nás všechny obklopují, a dělají to svým způsobem! Vlastním nákladem kapela vydala CD v roce 2002 (Je tomu 22 let! Od té doby nic jiného nevydali), jenž mapuje jejich zběsilou raw hc/punk produkci 80. Let s cover skladbou od velikánů inspirace WRETCHED. Kapelu CIMEX můžeme k nim s klidem přirovnat. Hoď na ně ucho na odkazu. Hrají, neučesaný syrový punk. ,,Vyser se na všechno a pojďme proti státu a jeho útlaku" vyznívá přímo z textů kapely. (Itálie)


7) CIVILIAN THROWER - Grindcore born in 2020 during a painful quarantine. (France) https://civilianthrower.bandcamp.com

Civilian Thrower narozený v roce 2020 během bolestivé karantény, je grindcore gang třech členů z různých měst Lyonu, Grenoblu a Paříže, přesněji, každý člen z jiného města! Kapela je poctou, starého (old school) grindcore a hledá vliv v kapelách jako EXCRUCIATING TERROR nebo WARSORE. Jako grindcore skupina ze staré školy se kapela většinou zaměřuje na vytváření splitů a koncertování v D.I.Y. Místech, na živo jim to hraje velmi dobře. Splitů mají hned několik, vycházejících na různých labelech, (mimo jiné dvou Cz labelů Šváb Records a Psychocontrol), ten poslední je aktuálně se Slovenskou kapelou SANGRE DE IDIOTAS. Věřte, nejsou to žádný začátečníci. Členové prošli řadou kapel, a to hodně velkou řadou, namátkou WHORESNATION, BLACK CODE, GROSSEL, HØRDÜR,  MORBID SCUM, dva z nich hráli v minulosti na festivalu v kapelách LUST FOR DEATH (Pibe - zpěv) a MATRAK ATTAKK (Thomas - Kytara), dělají vlastní labely, bubeník Ugo pořádá LIXIVIAT festival v Lyonu, pojmenovaný po jeho labelu, mrkněte zde do odkazu. Celkově vzato dost aktivní lidé ve střední a severní Francii. Těšte se na pořádný výprask, tohle bude jízda! (Francie)


8) DEATH CRUSADE - Crust punk/death metal band found in Gdańsk. (Poland)         https://deathcrusade.bandcamp.com

Death Crusade známá crust punk/death metalová kapela založená v Gdaňsku v roce 2014. Hlavní myšlenkou kapely bylo hrát jednoduchou, agresivní hudbu, která kombinuje metalovou a punkovou komunitu. Po debutovém, vynikajícím albu LP ,,Rakieta///Bomba" (2017) prošla kapela několika personálními změnami, které vyústily v novou sestavu, která nahrála jak nové album ,,Znów Płonie Niebo", tak Udělala split singl s finskými DISTYP (strana Death Crusade se jmenuje ,,Wojna"). Obě zmíněné nahrávky vyšly v roce 2023. Kapela je v současné době aktivní naživo a hledá ještě více možností, jak dodat nemilosrdný hluk. (Polsko)


9) DØDSDØMT - Crust punk with relentless raw music from the city of Horten. (Norway) https://ddsdmt.bandcamp.com

Crust punk kapela z Norska města Horten, pocházející z věčných lesů Vestfold, založená už v roce 1989! S neúnavnou basou, bicími, rychlými, chytlavými kytarami a brutálním vokálem byli srovnáváni se vším od A do B vás kvartet z Norska udeří svou vlastní značkou crustového punku a nenechá nikoho naživu, aby byl svědkem následků. Stejně jako jejich vikingští předkové. Připravte se na to, že z vás budou drancovaní pankáči! Jméno v překladu znamená odsouzený k smrti a odsouzený k neúspěchu, ale jména nic neznamenají, že? Norsko vyprodukovalo spoustu HC punkových klasických kapel jako SO MUCH HATE, STENGTE DÃ RER, BANNLYST nebo KORT PROSESS. DØDSDØMT vydali s názvem ,,Løgn" 7" EP v roce 1994 a krátce na to se rozpadli. V roce 2016 se kapela dala znovu dohromady, mezitím vydala dva extrémně dobré sedmipalce ,,Deg Allein" a ,,Dine Siste Tanker" na jejich vlastním labelu, které v té době provozovali, ale byly k dispozici pouze v malých množstvích mimo Norsko. U labelu POWER IT UP Records proto znovu vychází tyto singly, maximálně brutální hardcore punkové hity jako plnohodnotné LP! Včetně, dalších nových singlů. Na festivalu zahraje první kapela z Norska. Hudba od DØDSDØMT je jako vikingský nájezd o kterém se můžete na jejich vystoupení přesvědčit! (Norsko)


10) DRÖMSPELL - A ruthless whirlwind of d-beat/crust-hardcore punk from Rome. (Italy) https://dromspellpunx.bandcamp.com

Zničující a nelítostnou smrští d-beat/crust-hardcore punku, která nás zasáhne bez jakéhokoli soucitu a s neúprosnou destruktivní zuřivostí, se zájmem o to, abychom za sebou nechali trosky a ruiny, tohle jsou DRÖMSPELL z Říma v plné síle se stále aktuální LP deskou ,,Barbarie Futura" (2020 rok vydaní - Timebomb Records), o které můžeme napsat jedině tohle. Pokud jsme se místo toho chtěli do všeho ponořit hlouběji, pak musíme uznat Anti-Cimex a Discharge jako hlavní vlivy, které procházejí Drömspellovým návrhem. Tady to ale nekončí, v průběhu deseti skladeb se tu a tam vynoří i zvuky, které vzpomenou na první G.B.H, to vše doprovázené tím hluboce rock'n'rollovým a street stylem hodným těch nejlepších. Navíc deset šílených odštěpků d-beat/hardcoru, které tvoří Barbarie Futura, v mnoha pasážích připomíná švédskou kangpunkovou školu Avskum, Driller Killer a Mob 47, a to jak celkovou atmosférou, tak zvukem. A konečně si nelze nevšimnout vlivu zásadního, hlavně a především WRETCHED důrazně vyzdvihovaného nejen ve stylu psaní textů, který obecněji připomíná celou italskou hc tradici 80. let. Vznikly v roce 2018 z bývalých členů jiných kapel v Římě a okolí, mají na svědomí další extrémě hc/punkové kapely NOFU, SHRED, xKATExMOSHx, MOVEMENT, TSUBO. Nahráli DEMO kazetu vlastní výroby, v podstatě sezení ve zkušebně. Později udělali materiál na první LP ,,Barbarie Futura" o kterém byla již řeč, vyšlo v době pandemie. Po obměně sestavy jsou zpět na cestách, v těchto dnech natáčí druhé album a těší se až vyrazí za hranice opět koncertovat. (Itálie)


11) GOD-DOES - Impulsive sludgecore/hardcore band formed in Turin in 2020. (Italy)         https://god-does.bandcamp.com

God-Does je sludgecore kapela s prvky hardocore z Turína, směsice pomalé hudby a lehce chaotického rocku, založená v Turíně v roce 2020. Kapelu tvoří Moreno (baskytara a druhý zpěv), Domenico (zpěv), Nicolò (kytara) a Gabriele (bicí). Někteří členové hráli a stále hrají v různých punkových, ruzných a extrémních hudebních projektech jako byli RIFIUTO, DIRTY ARTICHOKES, GORDONZOLA nebo VIOLINO BANFI. God-Does nahráli první digitální EP v roce 2021. V roce 2024 vyjde jejich první CD a několik split kazet. Kapela začala svou hudbu hrát pouze po Itálii v květnu 2021 a nyní se snaží přivézt své koncerty z Itálie, v říjnu hráli ve Finsku na festivalu Brutal Violence a v létě budou mít v ČR na festivalu první koncert. (Itálie)


12) GREIA - Is a 3 piece hardcore-grind band since 2019. (Slovenia)                                https://greia.bandcamp.com

Greia je tříčlenná hardcore-grindová kapela se členy ze Slovinska a Itálie, společně založená od roku 2019. Zaměřeno na antiautoritářství a antisystémová témata. Osvobození zvířat! Venku mají hned několik kazet, nahrávek v digitální podobě. Odjeto velkou část koncertů. Svěží vítr z těchto končin balkánu. (Slovinsko)


13) GROWLS - Old School grindcore was born in february 2014 in the city Nancy. (France) https://growlsgrindcore.bandcamp.com

GROWLS se narodil v únoru 2014 zakládajícími členy Jérémy, baskytara a JP zpěv, s Alexem, kytarou a bubeníkem jménem Jo. Máme tu již druhou kapelu z města Nancy ze severu Francie. Pojďme se podívat do jejich Biografie. Kapela rychle vydává první demo 3 skladby a první koncerty jsou domluvené. Na začátku roku 2015 se bubeník rozhodl opustit kapelu z osobního důvodu. Starý přítel Jérémy nabízí pomoc při nadcházejících koncertech, a konečně se připojit ke kapele. Sestava je stejná od dubna 2015. První LP album ,,Old School" vychází vlastním nákladem kapely v září 2016. Vlivy v jejich muzice jsou NAPALM DEATH, EXTREME NOISE TERROR, TERRORIZER popř. FOBIE. GROWLS už odehráli koncerty hned v několika zemích Evropy : Francie, Nizozemsko, Německo, Česká republika, Švýcarsko, Belgie, Španělsko, Itálie, Slovensko, Maďarsko, Rakousko a sdíleli pódium s kapelami jako BLOCKHEADS, INHUMATE, E.N.T., DESECRATION, MORTUARY, WORLD DOWNFALL, ABBADON INCARNATE, LOOKING FOR AN ANSWER, INFEST.... A mnoho dalších. Nedávno vyšlo druhé LP album opět vlastním nákladem kapely ,,Muddled Truth" v prosinci 2022, vždy v duchu old school grindcore. Jejich koncerty jsou pouze energií bez kudrlinek! (Francie)


14) INDOCTRINATE - Hardcore punk grind infusion from Vienna. (Austria)                    https://indoctrinate.bandcamp.com

Hardcore punková kapela, která sídlí v hlubinách dnešní undergroundové, hudebního dění. Tento neúnavný hlukový konglomerát, který pochází z vídeňských ulic, vzdoruje žánrovým konvencím svým nevyzpytatelným aranžmá, hladce propojuje prvky hardcorového punku a grindu, disonantního post-punku a nesčetných dalších obskurních vlivů, aby vytvořil jedinečný, jejich vlastní zvuk. Takže vystupte a užívejte kapely. Venku mají pěkně zpracovanou, debutní velkou desku s rozevíracím obalem na mléčném vinylu, demo kazetu, singl, který vyšel v kooperaci více labelů také u Profane Existence. Samotná existence kapely sahá někdy do roku 2009. (Rakousko)


15) INFECTIOUS PIT - Raw noise grind was formed in 2018 in Kiskunhalas. (Hungary) https://infectiouspit.bandcamp.com

Tahle mladá kapela vznikla v roce 2018 v Kiskunhalasu na jihu Maďarska. Jejich styl je hlučný grindcore v kombinaci s mnoha tématy středního tempa ve stylu SORE THROAT, CBT, blasts beaty a skank beaty, což je dobrá směs, jak se zbavit nahromaděného hněvu a frustrace. Jejich první plnohodnotné album na bandcampu v digitální podobě vyšlo letos s názvem ,,Rossz Baj". První koncert byl v prosinci 2019, za poměrně krátkou, existenční dobu už stihli odehrát velké množství koncertů. Své jméno dostali podle místa, kde členové založili kapelu, ve špinavém sklepě pod zpěvákovou usedlostí. Jsou organizátoři Freakendu, 4 denního D.I.Y. Koncertu v Kiskunhalasu. (Maďarsko)


16) IRRITATION - Detonating crust punk band from the city of Sala. (Sweden)             https://irritation.bandcamp.com

Tahle crust punk banda existuje již řadu let, i přesto v první půlce existence o kapele tolik slyšet nebylo, debutní demokazetu měli v roce 2007, poslech zde, od té doby vyměnili několik členů (Dříve také bubeník Fredrik Andersson z BOMBSTRIKE, MASSGRAV) a aktuálně koncertují v již neměněné, tříčlenné sestavě mající na svědomí velké množství kapel jako jsou DISSOBER, FÖRGIFTAD, KRONISK MISANTROPI, SLAKTRENS, MAKABERT FYND, PASSIV DÖDSHJÄLP a v neposlední řadě UNCURBED, kde působil na jedné desce z roku 2011 pojmenované Turmoil, kytarista Befa na postu zpěváka, LP vyšlo v Itálii u Agipunk labelu. U sestavy ještě chvíli zůstaneme, aktuálně s kapelou na festival nemůže dorazit aktivní bubeník Joel, bude nahrazen jiným pohonem bicích. Zvuk IRRITATION je temnotou prosáklý crust punk, podobný Skitsystem / Wolbrigade s vlastní tváří a zpěvem v rodném jazyce. Koncertů mají odehráno povícero, vše převážně ve Švédsku. Nahrávky, vinyly jim vyšli v kooperaci více labelů včetně tuzemského Phobia Records, oproti hudebně lehce chaotickém, prvním demu mají venku jedno LP, singl, druhé MC a parádní split singl s DISTRESS (2018), od té doby prozatím kapele nic dalšího nevyšlo, my se na ně budeme těšit společně s jejich krajany SCAVENGERS CIRCLE, přijedou nás přivítat, dvě kapely z chladného severu, nedaleko Stockholmu. (Švédsko)


17) JUGGLING JUGULARS - Melodical but powerful D.I.Y. Punk/hc from Tampere. (Finland) https://jugglingjugulars.bandcamp.com

Melodická, za to silná D.I.Y.- hc/punková kapela z Tampere a Pori. Existují od roku 1989, za sebou mají velké množství nahrávek a odjetých turné, většina z vás tuhle skvělou partičku, za všechny ty dlouhé roky působení, předpokládám zaznamenala. Agresivní, melodický punk od kapely fungující přes třicet let. Jejich hudba je solidní, jasně produkovaný zvuk s pěknou kytarovou melodií, silným vokálem. Kytarista Petteri působil v kapelách jako byli DISKAAOS, SABOTAASI. Texty se zaobírají přímé výzvy za práva zvířat, akce proti hranicím, kapitalistické kontrole a dokonce i proti pozérům! Jejich oddanost antifašistickému D.I.Y. Punku nelze podceňovat. Připomínající kapely HARUM-SCARUM, IMPERIAL LEATHER, QUARANTINE, s tím rozdílem, že finští JUGGLING JUGULARS zůstávají i nadále spolehlivou inspirací a jsou o trochu dál, oproti většině finských kapel zpívají Anglicky, v tomto případě to není vůbec na škodu, naopak, jsou skvělí, jak jejich staré, tak nové nahrávky a samozřejmě živé koncerty, můžeme si je poslechnout znovu na nadcházejícím turné v roce 2024. (Finsko)


18) MÄRNØ - Is the new neocrust blood that came together in late 2020. (Czech Republic)  https://marnocrust.bandcamp.com

MÄRNØ je nová neocrustová krev, která se dala dohromady za řekou Moravou koncem roku 2020. Energie pandemické doby, která má potenciál naděje. Živelnost, emoce, hloubka a tlak, to vše se kloubí s nánosem crustu, hardcoru, d-beatu a místy blackmetalu. Čerstvý vítr lidí, kteří se museli potkat, aby ulevili svým emocím. Nováčkem v kapelách přesto není nikdo z členů (dříve DAERRWIN, MENTALLY CORRUPTED, NEXT UNDER, FASTING FEAST, SIRENERNA a několik dalších). Čekejte syrovou energii se správnou dávkou melodie doprovázená naléhavým řevem, agresivní výlet s hardcore rozmanitostí, punkovým odvazem reflektující zákruty dobou zkoušené duše. Prvním dílem je digitální EP - Nevinnost prázdných srdcí, které je dostupné na všech streamovacích platformách jako jsou Spotify, Bandcamp, Applemusic, Youtube atd. (Česká Republika)


19) MESS OF MANKIND - Is a hc punk / crust band from Nuremberg. (Germany)       https://messofmankind.bandcamp.com

Mess of Mankind je hc punk / crustová kapela z Norimberku. Hrají z d-beatu k blastbeatu, od crustu po black metalové riffy – budete mít  na koncertech absolutní nepořádek punku a metalu doprovázeného vzteklým pokřikem o feminismu, antikapitalismus a utrpení. Své první EP vydali v roce 2022 s názvem ,,DISxCO" a přinesou spoustu nových písní k MNFL festivalu, alespoň tak to říkají oni sami. (Německo)


20) MOLE - Play dark, chaotic hardcore, spiced up with blastbeats from Berlin. (Germany) https://molepunx.bandcamp.com

MOLE z Berlína hrají temný, lehce chaotický hardcore, okořeněný blastbeaty a hodně naštvaným, antifašistickým postojem a D.I.Y. Punk přístupem, inspirovaný kapelami jako Alpinist, Trainwreck nebo Trap Them. Existují od roku 2015 a dosud odehráli více než 60 vystoupení, včetně různých festivalů. Venku mají pouze dvě demo nahrávky, které jsou k poslechu na bandcampu kapely. Připravte se na mosh! (Německo).


21) NIERENSTEIN - Punk pogo hardcore from Dresden. (Germany)                                    https://nierenstein.bandcamp.com

Nierenstein je punk rock, neboli deutsch punk z Drážďan! Po demu z roku 2018 se kluci ohromně rozvinuli a narážejí na vás 11 písněmi s novou deskou. Vždy usmrkaný, prst je nejen zvednutý, ale také umístěn na bolavé místo, tam kde jsme zaobaleni v plastu - plast při placení, plast na pláži, říkají tomu humbuk obecně, lidská chyba ,,Human Error", tak se jmenuje jejich LP na červeno-průhledném vinylu s černými pruhy, s kódem ke stažení a tím vším vycházející u Mathiase - SM Musik. Přesto je tu stále dost zábavy, festivaly a pití piva jsou pro ně velmi oblíbené. Na živo je takhle kapela dvakrát rychlejší než z nahrávky, pořádná smršť naštvaného punku, tak jak je u sousedů zvykem. (Německo)


22) NIKI LAUDA FIREFIGHTERS - Old school hc/punk founded in 2020 - Berlin. (Germany) https://nikilaudafirefighters.bandcamp.com

Niki Lauda Firefighters založeni v roce 2020 v Berlíně, přinášejí americkou, starou školu hardcoru. Hardcore punk hraný maniaky závratnou rychlostí. Tito obyvatelé jeskyní z tak vzdálených děr, jako je Berlín, Offenbach a Brisbane, si nenechali žádnou vzdálenost a žádnou pandemii postavit do cesty. Nyní po vydání jejich debutového alba se 17 písněmi vyrazí na turné do všech druhů dalších děr. Syrový a chaotický Hardcore Skate Thrash hraný maniaky závratnou rychlostí. Po vydání jejich debutu v plné délce v červnu 2023, mixovaný a masterovaný Willem Killingsworthem, odjeli na své první turné, kde hráli squaty a malé kluby v německu, také u nás v ČR a Nizozemí, zanechávajíce zpět překvapené davy zmáčené potem. Od té doby nezpomalili. Jejich písně, které čerpají z kapel jako RKL, MUNICIPAL WASTE a I SCREAM 7 SHOWERS (Japonsko), jsou krátké, rychlé, zběsilé jako rychlí dravci a jejich texty vás zasáhnou jako cihla na provaze. Vlastním nákladem si vydali, již zmíněné kazetové a CD album včetně digitálního dema na kapelovém bandcampu. (Německo)


23) OCASO - Very strong dark hardcore from Dresden. (Germany)                                     https://ocasopunx.bandcamp.com

Emocionální, intenzivní, melodický crust z německých Drážďan. Úžasné duální vokály a kytarové progrese, které připomínají, jak by Alpinist zněli, kdyby měli tradičnější přístup k žánru neocrust. Připravte se na nádherné politické písně s epickými nahromaděními a hymnickými pomalejšími částmi! Dávají pikantní, atmosférickou temnou hardcore muziku. Přátelé a kolegové ve zbrani, kteří pořádají v Drážďanech, lépe řečeno na okraji města skvělí PARANOYA FESTIVAL. Venku mají demo kazetu, split LP s HELLO DARKNESS a samostatnou velkou desku. (Německo)


24) OLD ROTTEN BASTARDS - Is a political crossover hardcore band from Nancy. (France) https://oxrxb.bandcamp.com

Old Rotten Bastards je politická crossover hardcore punk kapela z Nancy ve východní Francii. Kapela hraje od roku 2016, má na svém kontě 1 album, split album a další dlouhé album plánované na rok 2024. Mají odehráno přes 50 koncertů po Evropě (Francie, Německo, Švýcarsko, Belgie...). 3 turné s kapelami jako Hiatus, Disaffect, Insanity Alert, Octopoulpe atd..., a mnoha dalšími, skvělými kapelami. Jejich texty jsou angažované, proti všem formám autority, rasismu, sexismu, homofobii/transfobii, náboženství a kapitalismu. Pokud lze hudbu OxRxB kategorizovat jako crossover, jde daleko za směs metal punku a snaží se integrovat další ingredience z různých sub žánrů hardcore punku. Tentokrát trochu něco jiného než na co jsme zvyklí, bude to sekec a to pořádný. (Francie)


25) PROFIT AND MURDER - Horribly raging hc/crust punk from Bremen. (Germany) https://profitandmurder.bandcamp.com

Tahle pětičlenná kapela pocházející spíše ze severní oblasti Německa, to znamená Brém a Osnabrücku, hrajou drsnou směs hc/crustu punk, velmi politického a velmi pivem prosáklého.
Začali hrát v roce 2000 po několika změnách v sestavě, členové hráli v dřívějších WORLD CHAOS a v aktuálních DISCONFECT, za více než dvacet let existence mají venku jeden, samostatný singl, 12" LP a 10" LP z roku 2013, desky kapely vždy vycházeli v kooperaci labelů. První deska byla vydána v roce 2004. Byl to nahraný 7'' EP, když ještě měli jen jednu kytaru, takže je to jako dokument z prvních let. Po přidání druhého kytaristy vyšlo první 12" LP v roce 2007, následovalo 10'' LP v roce 2013. Nové LP spatří světlo světa v roce 2024, texty jsou silně politicky angažované, příkladem je jejich nejnovější text proti sumity G8 a jejich špinavých praktik všude ve světě, koncerty Profit And Murder jsou vždy zárukou kvality, nejednou publikum rozsekali totálně na prach, skvělé, že můžeme kapelu přivítat na festivalu, moc se těšíme. (Německo)


26) RABIES - Fastcore noise punk powerviolence = mix of punk styles! (Czech Republic) https://rabiesviolence.bandcamp.com

Vývojové stádium RABIES pochází z roku 1996 z extrémní noise tvorby přes grind, noise, power violence - crust/punk až po fastcore, mixování více druhů hudby, za to myšlenka hrát rychle a hlučně je jenom jedna, takže hluk je neodmyslitelně spjatý s kapelou. Kapela prošla velkými změnami v sestavě, odjela hned několik turné po světě, do nepříliš probádaných končin jako je Nepál, Jihovýchodní Asie, Brazílie. Procestovali mnoho míst světa a to se cenní, venku mají poměrně obsáhlou diskografii z toho nejnovější je jejich split 12" LP ze Singapuru. Kytarista Šakal píše D.I.Y. Fanzine zvaný NOISE MASTER už nějakých 30. Let, dost dlouhá doba, jedná se o jeden nejdéle fungující hc/punk zinů v ČR. Na festivalu hrály v roce 2006, na prvním ročníku, ještě když byl festival v začátcích. (Česká Republika)


27) SCAVENGERS CIRCLE - Stench core crust from the city of Västerås. (Sweden)     https://scavengerscircle.bandcamp.com

Tahle parádní Stench core crust punk metal kapela začala původně jako dvoučlenný studiový projekt kolem roku 2018 / 19. Víceméně neznámé kapely, ve kterých členové hráli nebo stále hrají jsou SUFFER THE PAIN, ÅTERFALL, UTROTA, SLAKTRENS, VANVETT a mnoho dalších, u nás více známější kapelu můžeme označit za ÅTERFALL, kde hráli hned dva členové, Mange a Nicke. Scavengers Circle nahráli spoustu písní, které byly vydány jako ,,Beyond Repair" na CD / MC a jen velmi málo kusů 10" LP bylo vyřezáno na Lathe cut, právě tahle, jejich první nahrávka je solidní zápach stenchocoru. Bylo nahráno více písní a nakonec vydáno na ,,In futility" u Polského Labelu N.I.C. Records v roce 2022 na 12" LP. Přidali se další lidé a teď jsou konečně celá kapela, která může začít koncertovat a přijet na festival. Písně na první nahrávce Scavengers Circle byly většinou věci, které napsali pro nové album od SUFFER THE PAIN, které ale nikdy nakonec neudělali a teď je tu, čerstvá, nová  krev. (Švédsko)


28) SKULLD - Death crust metal rot, the band was born in Romagna in 2019. (Italy)        https://skulldband.bandcamp.com

Kapela se narodila v italském městě Romagna v roce 2019 s cílem spojit starou školu Death metalu a crustu ve švédském stylu s esoterickými, šamanskými návrhy, silou feminismu, antifašismu a antirasistických postojů. V roce 2019 nahráli demo a o rok později spatřilo světlo světa jejich debutové LP ,,Reinventing Darkness" vydáno v D.I.Y. Kooperaci mezi mnoho italských a celkově vzato zahraničních labelů. Album získalo skvělé recenze a následovala řada koncertů v Itálii a Evropě. Pro rok 2024 jsou připraveni koncertovat, bude nové LP s názvem ,,The Portal Is Open", které je nahráno v Beta Studiu v Imola (Itálie) a smícháno Ulfem Blombergem ve studiu Hobos ve švédském Lundu. Obsahuje 8 rychlých skladeb punk/death metalu, navazující na koncept šamanského feminismu. Kapela je vždy aktivní v D.I.Y. Punkové komunitě, členové hrají v dalších kapelách jako jsou SPEEDKÖBRA, CONTRASTO, NO WHITE RAG, TUMULTO, HIEROPHANT, THE SMUDJAS, GUERRA, AGATHA, LA PROSPETTIVA a další. Skulld přinášejí punkový přístup a politický obsah na metalové dění. (Itálie)


29) SUROWICA - Hc/crust band, their music is very fast from Wołów. (Poland)                 https://surowica.bandcamp.com

Hc/crust, tříčlenná kapela z polského města Wolow Založena v roce 2018, na začátku jako studiový projekt. Vydali první demo ,,Prochy" na EP (Gustaff Records) CD a MC (vlastní vydání). Na CD je šest písní temného hardcore. Silně tepajících bicí, výrazné kytary a jako celek to zní velmi dobře, jejich debutní nahrávka, která vyšla také na vinylu, jako lathe cut 7" EP v omezeném nákladu. Po několika letech odmlky na začátku roku 2020/2021 začala dorůstat finální podoba kapely. Od té doby odehráli několik koncertů a začali pracovat na novém full-time albu. Jejich muzika se skládá z velmi rychlých a melodických krátkých výpadů, nabitých silně emotivními texty. Nyní vydávají album, které bude k dispozici na 12" LP jako Split se Slavenkust (DIY Koło Records, NIC records, Silesian Blood Records, Romantic Songs Records) CD (DIY Koło & Silesian Blood Records) a MC (Silesian Blood Records), tak tolik jejich aktivit. Koncertují a moc se těší na další. Podpoříme mladé kapely. (Polsko)


30) THRILLER - A four-piece band from Leipzig that plays fast powerviolence. (Germany) https://thrillerhc.bandcamp.com

Tahle mladá, čtyřčlenná kapela z Lipska, která tvrdí, že hraje rychlý hardcore powerviolence. Byli založeni v březnu 2023 dvěma členy kapely ARNØXDUEBEL. Hudebně a textově vzhlíží k americkému extrémnímu hardcore. První koncert odehráli v říjnu 2023. Zatím je na Bandcampu demo, které vyšlo u Vanilla Thunder Records jako limitovaný 7" EP Lathe Cut a nyní vychází jako split vinyl s THE HOLE. Jejich písně jsou ovlivněny kapelami jako NAILS, ZULU, GULCH, MAGRUDERGRIND a některými německými punkovými kapelami. Snaží se sbírat zvuky, které ovlivnily jejich způsob hudby, jako young crew hardcore a punkrock, smíchané s těžkým nízko naladěným kytarovým zvukem. (Německo)


31) TOHTORI KOIRA - Very good singing Finnish punk from Tammela. (Finland)          https://soundcloud.com/tohtori-koira

Tahle parádní punk kapela drtí zpěvný, finský punk, tak jak ho hrály dříve VAURIO, APPENDIX nebo RATTUS. Byla založena v roce 2009 ve finské Tammele dvěma členy Jasse a Bodo. Vydali dvě 12"  LP, tři 7" EP a tři digitální nahrávky u jejich labelu Blast Of Silence Records. Tohle bude teprve jejich druhý koncert mimo Finsko, jednou hráli v Tallinu v Estonsku. Jsou tříčlenná kapela a hrají divoký, energie plný, finský punk, koncerty hrají od roku 2010. Brzy poté, co se Sepi připojil ke skupině jako kytarista. Po mnoha koncertech v letech 2010-2012 kapela vydala své stejnojmenné, první 7" EP (2013). Druhý EP následovalo o několik měsíců později 7" EP ,,Tammelan Pojat", tento singl se řadí ke kapele jako jeden z nejlepších, který vydali, jsou tam velmi dobré, melodické punk skladby. V roce 2015 vydali své první plnohodnotné album s názvem "Mitä Sieltä Tulee". Po vydání 7" EP s názvem "Ukraina" v roce 2017 byl Sepi v roce 2019 nahrazen Sami. V roce 2020 vyšlo jejich druhé LP "Paikka Auringossa". Od té doby kapela vydala tři digitální singly/eps. Skvělé! (Finsko)


32) TRADING HANDS - Erratic, heavy powerviolence formed in 2021. (UK)                       https://tradinghands.bandcamp.com

Nevyzpytatelný, těžký powerviolence z Velké Británie vzniklé v roce 2021, mladá kapela představující současné a bývalé členy Chinned, Negative Thought Process, Human Leather & Mister Lizard. Skupina vydala debut ,,CLOBBERKNOCKER" v dubnu 2022 obsahující 11 skladeb viscerálního, sekaného, hardcore nasáklého Powerviolence, který byl vydán na Kazetě prostřednictvím legendárního undergroundového německého labelu Coxinha Records. Kapela je nyní v procesu psaní/nahrávání dalšího EP, které má vyjít začátkem roku 2024. Trading Hands se od svého vzniku podařilo zajistit několik těžkých podpůrných koncertů a hrát s takovými, jako jsou Seeyouspacecowboy, Gel, World Peace, Xiao, abychom jmenovali alespoň některé, spolu s hrstkou festivalových vystoupení včetně vůbec posledního ročníku legendárního Fluff Festu, které završilo první evropské turné kapely v červenci 2023 s Friends Dutch Grindcore divoši Suffering Quota, turné dopadlo tak dobře, že Trading Hands touží vrátit se zpět do pevninské Evropy k nám na festival. Živá vystoupení Trading Hands jsou intenzivní a velmi energická a udržují společnou myšlenku respektu a péče jeden o druhého v naší rozsáhlé komunitě. (Velká Británie)


33) UR-IN-STINKT - Was found from the ashes of the crustpunk bands in 2019. (Germany) https://ur-in-stinkt.bandcamp.com

Kapela byla nalezena z popela crustpunkových kapel SARKAST a UPPER CRUST v roce 2019 ve městě Bremen. Hrají mix old school black/deathmetal/crustpunku a grindcore, stylu sami říkájí ,,dreckmetal" podle stenchcore kapel 80. let, takto bychom mohli definovat jejich hudební mix jednotlyvých stylů, jednoduše řečeno, každý si najde svoje v jejich muzice. Pojďme na to! Venku mají 2 x MC, 1 x 7" EP  a 1 x CD. (Německo).


34) USURA - D-beat raw punk, which is finally going to the interior of Europe. (Spain)  https://usura1.bandcamp.com

Usura je d-beat raw punk rubanice z Palma De Mallorca, která nás konečně přijede poctít vůbec první návštěvou České Republiky, posledně to nevyšlo, teď je na čase odčinit nemalé skutky. Jsou z Palmy kde na denním pořádku hrají syrový d-beat punk uzrálý jak víno, vznikli v roce 2011, sestavu tvoří členové spousty dalších kapel z ULTIMO PRESO, ERRÖR, DEZANATTA, TRAU, ORDEN MUNDIAL, COP DE FONA kde rovněž můžeme zmínit aktivního kytaristu Bernata, který prošel dalšími spolky III GUERRA, IRON MERDA, SICK SIDE, F.E.M.S., nebo RAÇA MORTA, v tolika kapelách hrát, je více než zajímavé a chvályhodné. Za sebou toho mají hodně, včetně skvělého singlu, třech LP z toho je prozatím předposlední ,,Duelo", vyšlo v onen čas, leden 2021 a aktuálně (Prosinec 2023) mají zničující, velkou desku ,,Desafecto" na které jsme se s labelem podíleli. Na živo je tahle smečka velmi chytlavá, neboli zničující. (Španělsko)


35) VERRAT - Stands for modern crust metal, founded in Vienna in 2018. (Austria)   https://verrat.bandcamp.com

Verrat, založený ve Vídni v roce 2018, představuje lehce moderní crust se silnými vlivy ze sféry death a black metalu. Další charakteristikou kapely je nekompromisní zpracování osobních, ale i politických témat, staví na pevných základech, které tvoří žánrově typický ,,D-beat", snoubený s technickými metalovými částmi. Navzdory potížím, které pandemie přinesla živé hudbě, nasbírala tato čtveřice úctyhodné množství zkušeností na pódiu hraním koncertů ve své domovské zemi a také turné v zemích, jako je Německo, Česká republika a Švýcarsko. Na konci léta 2022 vydali Verrat své druhé, velmi vyhrané album ,,Zeiten der Leere" prostřednictvím německého, undergroundového labelu ,,Save the scene records". Po předchozím EP ,,Abgebrannt" se kapele podařilo vytvořit ještě univerzální desku, na hudební i textové úrovni, která zasáhne publikum pečlivě propracovanou kombinací rychlosti, síly a melodie, tento stroj šlape velmi dobře. (Rakousko)


36) VISIONS OF WAR - Raw crust punk bestial madness from everywhere. (Belgium) https://visionsofwar.bandcamp.com

Visions Of War je crust core d-beat kapela z Belgie v mezinárodním složení konkrétně Belgie - Švédsko - Německo, sídlící v Lipsku. zrozená v roce 1996 se členy a ex členy mnoha skvělých kapel jako jsou HIATUS, CHAKA, LAUTSTÜRMER, DEATHMARCH, PRIMITIV BUNKO, RENÉ BINAMÉ, THE DISCHARGERS, LAST LEGION ALIVE, INSANE YOUTH, SYSTEMPHOBIA, COUNTER-ATTACK, STILL AWAKE, VOIDFILLER, KLÄPTRÄP a hromadou dalších, vypisovat všechny kapely by zabralo slušně dlouhý řádek. Hrubý crust pro fans HIATUS, DOOM, EXTREME NOISE TERROR. S nejen protiválečnými texty a dlouhou diskografií.., určitě stojí za zmínku jejich vynikající, samostatný debutní album ,,Shit Parade" z roku 2011 včetně nahrávky ,,King Of Swines" 2013 a samozřejmě další, novější nahrávky, split s HELLKRUSHER, ARROGÄNT, SIMBIOSE. Krom toho mikrofon zde obsazuje Stiv - dlouholetý kreslíř obalů desek ve velkým formátu po celém světě, v ČR poměrně často koncertují. Nával zničení a špína zaručena! (Belgie)


37) VIVERE MERDA - Raw punk band from the city of Udine, founded in 2006. (Italy) https://www.viveremerda.com

Tahle raw hc/punk kapela je známá svoji aktivní účasti na D.I.Y. Festivalech v Evropě i mimo ní. Rovněž na festivalu v Mexiku. Členové prošli velkým množství kapel i když to není úplně to podstatné, namátkou to jsou z cela jistě, WONDER PACK, MILITANT MINDS, PISCIA KORSAKOV a stejného basáka Jubbyho můžeme najít v kapele CIMEX. Podstatné je u muziky VIVERE MERDA její nespoutanost, dravost, vášeň dělat UG muziku do morku kosti s kytaristou z Filipín v sestavě a skvělým, ženským zpěvem z města Udine, založená v roce 2006. Sestava se za těch deset let nezměnila, i když měli mnoho funkcí pro zábavu jako saxofon nebo druhá metalová kytara. Hrají old school punk z 80. let inspirovaný mnoha anarchopunkovými a hardcore punkovými kapelami z té doby. Za jejich aktivní dobu hraní mají venku tři CD, parádní LP album s názvem Noi Non Ci Saremo, split 12" LP s ANXTV, split 12" LP s DISORDER a pro rok 2024 pracují na novém. Vše vyšlo v mezinárodní kooperaci různých labelů. Dobře jim to hraje, jak na nahrávkách, tak hlavně na živo, mrkni na jejich video roku 2018 z Putala Festivalu ve Finsku, kde jsem byl osobně, byl to velmi povedený koncert. (Itálie)


38) VÜRMO - Beasts fueled by Motörhead and punk-bringing Discharge. (Portugal) https://vurmo.bandcamp.com

Vürmo nejsou rozhodně žádnými nováčky v oboru. Kapela z druhého největšího města v Portugalsku z Porta fungující od roku 2015, členové prošli řadou dalších kapel, jako je  DOKUGA a HELLCHARGE, venku mají dvě CD, první demo vyšlo po domácku udělané vlastními silami, D.I.Y. Cd-r a druhé už regulérní album, lisované CD s názvem ,,Alright​!​!​!" je vydáno na již zaniklém, portugalském labelu Miasma Of Barbarity. Hardcore punk inspirovaný Motörhead a Discharge nedávají posluchačům žádné přestávky ani čas popadnout dech, na sebe navazujÍcím, typickým rychlým a divokým punkovým způsobem, ve kterém na nás křičí Kistův dravý vokál, vyvolávající portugalské zoufalství, živelné energie. Jsou zde však momenty skutečné melodie, které VÜRMO přibližují rockovějšímu zvuku, ale v tomto případě se tohle děje velmi zřídka a ojediněle, na živo jsou vynikající. Určitě nepropásnout jejich živý, první koncert v ČR. (Portugalsko)


39) XDZVØNX - Is dark brutal electronic duo rised in Wroclaw in 2018. (Poland)        https://xdzvonx.bandcamp.com

Xdzvonx je temné, brutální elektronické duo undergroundu, které vzniklo ve Wroclawi v roce 2018. Od té doby mají za sebou již několik koncertů. Hudba xDZVONx je popisována jako mix death trapu, rituálního ambientu a house. Od první demo kazety získává skupina pozitivní ohlasy na středoevropském, nezávislém hudební hnutí. Syrová, temná atmosféra zahrnuje pocit zapomenutých rituálů střídající se s intenzivními stěnami šumu. xDZVONx je celá slovanská mytologie v několika nesmyslných memech. To zní velmi lákavě, elektronická, odlišná muzika na festivalu. (Polsko)


40) ZDAVUVEN - They play punk rock with an Oi flavor from Vsetín. (Czech Republic) https://zdavuven.bandcamp.com

Zdavuven ze Vsetína jsou na punkové mapě poměrně chvíli, hrají parádní punk rock s příchutí Oi s cítěním moravských spolků. Žádnej náznak metalu ani grindcoru, to se cení. Sestavu tvoří čtyři členové, konkrétně Tyči - bicí, Chleba - basa, zpěv Wendy, Rejžek - kytara, členové působili hned v několika kapelách a to jmenovitě v LUMPENPROLETARIAT, NEBUDEME, VAGABONDS, YARVAR COCHA, KUTYA HARAP, ZRÁDCE RASY. V lednu 2024 se chystají do studia nahrávat další písně, venku mají zatím na bandcampu jejich první demo v digitální podobě, kde jsou k poslechu tři skvělé skladby, taktéž zdarma na stažení, doporučuji poslechnout, kapela má prozatím odehráno 8 koncertů a tento bude další do jejich historie, těšte se, tohle bude stát určitě za to. (Česká Republika)