Interview


Interview // Rozhovor : CRUCIFICADOS EL SISTEMA 2 (Chile - Fanzine) - December 2023

Here is an interview with the organizer of the Festival - Peťan from December 2023, from the printed Fanzine CRUCIFICADOS EL SISTEMA from Chile. It's written in two languages, Spanish and Czech. The interview is mostly about the festival.

Spanish language : LINK

Czech Language : Zde je rozhovor s pořadatelem Festivalu - Peťanem z Prosince, roku 2023 z tištěného Fanzinu CRUCIFICADOS EL SISTEMA z Chile. Je psán ve dvou jazycích, Španělsky a Česky. Rozhovor se týká převážně festivalu.


01. Na webových stránkách festivalu se objevuje jako jeho první ročník v roce 2006. Jaké byly první ročníky a jaká byla motivace? Kdo je zodpovědný za festival? Ahoj, to je těžká otázka, každý ročník měl něco do sebe skrz festival, na každý mám jiné vzpomínky, první ročníky byli v Prvním Místě v Podboru-Fotbalové hřiště, jeden ročník byl klubový festival v Liberci-Azyl Bar a teď máme nové místo v Přestavlkách, opět na fotbalovém hřišti, tentokrát nefunkčním fotbalovém hřišti, které slouží převážně na různé kulturní akce, takže to bylo jasné, kde se bude dělat festival nadále, tím jak festival stárnul a zvětšoval se, tak je logicky složitější ho pořádat, potřebuješ na všechno více lidí, ale zdá se, že to není nemožné tohle uskutečnit. Pokud chceš a stojíš si za tím, tak to uděláš, ale obnáší to hodně času, dřiny, někdy i odříkání a celkově vzato dost problémů. Motivace je / byla udělat svůj svobodomyslný festival, bez ochranek a příkazů, kde se budeme cítit všichni dobře a rovni sami sobě. Za celý festival jsem zodpovědný pouze a jenom já a zatím mě tohle dost baví.

02. Pamatuji si, jak jsem před lety viděl leták na KÖPI (Squat v Berlíně pozn.) a byl jsem ohromen množstvím kapel a velmi dobrých. Jak vnímáte růst festivalu? Děkuji za tvoje pozitiva. Růst festivalu beru jako klasický vývoj, nic zvláštního, prostě něco děláš a tak sbíráš zkušenosti a informace. Zkrátka a jednoduše, je to přirozený vývoj, za kterým si musíš stát. Pravda na KÖPI v Berlíně dělám výlepy, když tam čas od času dojedu, nebo pošlu plakáty určitým lidem, kteří s výlepy pomůžou. Růst festivalu vnímám jako přirozený vývoj s určitými zkušenostmi a informacemi, více je o tom v první odpovědi.

03. Tady v Jižní Americe nemáme tento typ festivalu, může to být způsobeno různými faktory. Jaké to je dnes pořádat D.I.Y. Festival jako More Noise For Life?
Jaké to je se ptáš, je to hlavně pracné po časové, finanční, fyzické a také po psychické stránce, všechno musíš pořádně promyslet a propočítat, vše dělám rok dopředu, průběžně celý rok, jinak to nemůžeš dělat. Ale pozor festival nikoho neživí, stále jsme nezávislý festival, děláme to nezištně, mám ještě do toho jinou práci. Pořád jsme D.I.Y. Festival, z 90 % si vše děláme sami, včetně třídění odpadu a to je největší masakr, třídění bordelu po vás návštěvnících bych dal vždy za odměnu tomu, kdo si stěžuje a prská, jak je drahý vstup, aby viděl co to opravdu obnáší uklízet ten bordel po všech! A že to jsou cirka 3 tuny bordelu který komplet ručně přetřídíme každý rok!!! Kus po kusu. Tímto se nám na každý ročník hlásí dobrovolníci jak z ČR, tak ze zahraničí, ale jak už to bývá, většina lidí se chce bavit a užívat si, tak proto těch dobrovolníků až tolik není, kolik by bylo potřeba. I tak jsem rád, za každého dobrovolníka, který chce pomoc, díky vám.

04. Kontaktujete kapely nebo skupiny, které vám obvykle píší, abyste se zúčastnili? Jak se rozhodujete, jak definovat sestavu? Jaké jsou obecné nabídky pro jednotlivé kapely? Ano, kontaktuji spoustu kapel. Rovněž také spousta kapel kontaktuje mě, jsou to letité kontakty většinou které mám. Definovat sestavu, udělat to zkrátka tak, aby se mi líbila není jednoduché. A základ je, ne-li pravidlem aby měli kapely D.I.Y. Postoje a hudebně to celkově odsýpalo. Takové jsou nabídky a zároveň požadavky.

05. Akce je obvykle naplánována na třetí víkend v srpnu. Proč? Existuje nějaká připomínka k definování těchto dat? Protože žijeme v České Republice, kde máme jedny z nejvíce festivalů v Evropě, (snad Německo a Francie je na prvním místě), tímto je potřeba aby se datum nekryl s ostatníma, v podstatě od konce května do Září můžeš v ČR jezdit výhradně po festivalech, pokud na to budeš mít čas, náladu a hlavně peníze. Proto je dobrý aby každý festival měl svoje stanovené datum s kterým ostatní festivaly počítají. Abychom se zbytečně nekryli, i to se v minulosti řešilo s jinými festivaly, abychom se nekryli, samozřejmě nemohu konkurovat velkým festivalům typu Brutal Assault, nebo Obscene Extreme, ani to tak nikdy nebylo a není myšleno, my jsme zkrátka jiný festival, o dost menší undergroundový - punkový, datum je takové taky hlavně proto, protože různé festivaly po ČR i mimo Republiku navštěvuji osobně, mám rád cestování obecně, nejraději venkovní (Open Air) Festivaly, kde je člověku dobře a nemačká se ve vnitř, ideálně když je venku oheň, ale to už bych chtěl někdy moc, já vím, smích :--)), i ten byl na našem festivalu ve starém, původním místě, v novém to moc nejde kvůli pódiu, které leží blízko ohniště. Mimo to, MNLF festival není vždy třetí datum v Srpnu, někdy je to i ten poslední - čtvrtý víkend, záleží jak to vyjde a abychom se nekryli s Německými D.I.Y. Festivaly podobného ražení jako je náš festival a těmi jsou PARANOYA (Drážďany) a ON FIRE (Berlín), vždy se dopředu spolu s pořadateli domluvíme, známe se osobně dlouhé roky. V ČR máme malé, střední, velké festivaly, stačí si jen vybrat, ale jenom pouze těch pár menších jsou opravdu D.I.Y. Ty mám nejraději.

06. Co můžeš říct o labelu Aback Records? Jaké další labely se festivalu pravidelně účastní? Nebo zmiňte další organizace nejen MNFL, které se podílejí na organizaci festivalu (jako kolektivy...). Label byl dříve a potom byl festival, zatím stojí jeden člověk, a to jsem já :--). Pomáhám vydat a rozposlat do světa nahrávky, které by se jinak ve světě neobjevili. Na festivalu mám distro a labelové věci a celkem to funguje, lidi chodí a kupují si věci z distra. Zatím mě to baví a tak to dělám. Ohledně dister/labelů to je individuální každý ročník, někdy přijedou jiní prodejci, distributoři, ale jinak roky jezdí pořád ty samé. Tady je pár jmen, včetně mého, Aback Distribuce, D.I.Y. Factory, Ultima Ratio, Šváb Records, Véva Records, Emergency Records, Heavy Metal Vomit Party (Slovensko), Trujaca Fala (Polsko), D.I.Y. Kolo Records (Polsko), Bolzkow Records (Německo), Deviance Records (Francie) a pak tu jezdí drobné distra s kapelami, kteří mají jeden nebo maximálně dva boxi s LP a nějaké trika. Na celý festival tu je dost distribucí s muzikou a tím vším ostatním. Dlouhé roky podporuji Organizaci Svobodu Zvířat. Oni tady v minulosti měli jednou stánek a pak podruhé nepřijeli, protože si dotyčná osoba z jejich Organizace zlomila ruku, tudíž nemohly dorazit. Pro ně tu mám každý rok nachystanou kasičku s drobným finančním příspěvkem a čas od času jim nějaké peníze pošlu, a oni my zároveň posílají promo letáky z Jejich organizace, které mám u distra. Tahle organizace je mi sympatická již několik let a tak ji podporuji.

07. Pro ty z nás, kteří bydlíme hodně daleko, jaké kapely nebo projekty můžeš v současnosti doporučit z České republiky? Uf, to je složitější otázka, kapel tu máme v České Republice hodně, spíš otázka, zdali za to stojí. Určitě bych vypíchnul zaběhnuté jména kapel HUMAN FAULT, GORC, HOW LONG?, BFD, ZDAVUVEN, RABIES, IMPULSEALER, LAHAR, LYCANTHROPHY atd... Moc nových kapel nepřichází, alespoň ty co by stály za zmínku. 

08. Děkuji za odpovědi. Pozdrav z Jižní Ameriky. Pokud chcete přidat něco, na co jsem se neptal a chcete se zmínit nebo doplnit, vítejte. Tak aby zakončení rozhovoru nebylo úplně stejné jako to dělává skoro každý, dodám, že dělat festival nebo cokoliv jiného v undergroundu není vůbec jednoduché, je potřeba to dělat zodpovědně na 100% a s láskou, jinak to nemá smysl dělat, ostatně pokud to tak neuděláš, stane se, že většinou pořadatele časem festival omrzí, nebo pořadatele omrzí neustavičné moře času, který do festivalu investuje (každý kdo pořádá cokoliv měl někdy krizi a dovede si to celé nejspíš představit), a právě v tom je ten odrazový můstek, od investice něco očekáváš a musím říci, že očekávaní se vyplatí, chodí od lidí dost pozitivních ohlasů na festival a tak mě to těší dělat stále další a další ročník, rok 2024 bude pro festival 16. Ročník, byli tam nucené tři roky mezery, které se nedali ovlivnit a to zejména kvůli původnímu místu v Podboru, kde festival byl. Spíš otázka, ukažte festival, který by neměl v minulosti i v budoucnost problémy s místem? Osobně takový neznám, dělat festival je velká starost a od toho se to celé odvíjí, každý si musí přebrat co v životě chce a za čím si stojí. Díky za prostor a na tištěný fanzin se moc těšíme. Za MNFL festival odpovídal hlavní organizátor Peťan.