Maps

Look for the place PŘESTAVLKY (Football Field) - CZECH REPUBLIC GPS : 49°56'24.2"N 15°55'37.6"E

Address :                                                                                                                                        Přestavlky 21, 538 62 Přestavlky

Link Google maps, click HERE or Mapy cz click Here.

How to get to the festival : Take the bus from the direction of Pardubice - Hlavní Nádraží, right next to the festival area about 50 meters away there is the first bus stop PŘESTAVLKY Zámek, the second one is a little further from Kaple. You will be there, or you can take the train to the Hrochův Týnec stop, then go walk 4 km.

  • ATTENTION! The train from Pardubice goes in both directions, via Chrudim or Moravany station, go via Moravany station, it is shorter and faster. A single ticket for both directions can be purchased at České Drahy - Iredo to the station : Hrochův Týnec.

  1. The bus schedule - Can best be found on the IDOS website at the link here.

  2. Train timetable - You can find the best ones on the website of České Dráhy, here at the link.Czech :

Jak se dostat na festival : Autobusem ze směru Pardubice - Hlavní Nádraží, hned vedle areálu na festival je 50 metrů první autobusová zastávka PŘESTAVLKY Zámek druhá je o kousek dál Kaple. Budete na místě, nebo můžete dojet vlakem do zastávky Hrochův Týnec, poté dojít 4 km pěšky.

  • POZOR! Vlak z Pardubic jezdí v obou směrech, přes stanici Chrudim nebo Moravany, jeďte přes stanici Moravany, je to kratší a rychlejší. Jednotná jízdenka na oba směry je k zakoupení u Českých Drah - Iredo do stanice : Hrochův Týnec.
  1. Autobusový - jízdní řád najdete nejlépe na stránkách IDOS zde na odkazu.

  2. Vlakový - jízdní řád najdete nejlépe u Českých Drah, ČD zde na odkazu.