MNFL vol.15 - The festival has been postponed!

13.04.2022

Wed 13/04/2022

Máme velmi smutnou zprávu, s těžkým srdcem oznamujeme, jsme nuceni letošní ročník MNFL vol. 15 přesunout na příští rok tohoto datumu
24, 25, 26. Srpna 2023. Na stejném místě Podbor (Fotbalové Hřiště). Festival se odkládá z důvodů neohlášené rekonstrukce hřiště (nestalo se tak naší vinou)! Většina Kapel s přesunem souhlasí a zahrají příští rok.

Je nám to moc líto, dělali jsme vše proto aby se letošní ročník podařil uspořádat co nejlépe, jak jen to jde, dokonce byla snaha celý festival přesunout na jiné místo. Nakonec se to nepovedlo, proto celý festival přesouváme na příští rok.

Tímto se celý festival dostává do finančního skluzu, kdo by chtěl podpořit jakýmkoliv darem, nebo koupí nějakého trika (merche), piště do kontaktů.
Letos se neuvidíme, za to příští rok se budeme těšit o to více.

Děkujeme za pochopení
Mnfl D.I.Y. crew

English :

We have very sad news, with a heavy heart we announce, we are forced to move this year's MNFL vol. 15 to next year on 24., 25., 26. - August 2023. In the same place Podbor (Football Field). The festival is postponed due to the unannounced reconstruction of the playground (it was not our fault)! Most of bands agree to move and will play next year.

We are very sorry, we did everything to make this year's event as good as possible,
there was even an effort to move the whole festival to another place. In the end, it didn't work out, so we're moving the whole festival to next year.

This puts the whole festival in a financial losses, who would like to support with any gift, or buy a T-shirt (merch), write to the contacts. We will not see each other this year, we will look forward to it even more next year.

Thanks for understanding

Mnfl D.I.Y. crew