MNFL vol.15 - Už opravdu, můžeme... Kapely / Bands!

21.12.2022

Wed 21/12/2022

Už opravdu, můžeme ohlásit poslední tři kapely. Máme tu raw hc/punk kapelu, WARFARE, která doslova stála u zrodu Italského, neučesaného hardcore 80. Let, který je tak nepopulární po zbytek světa, za to výjímečný a v neposlední řadě upřímný! Zažili nejeden divoký koncert v již dávno zaniklém squatu Virus v Miláně a tak by nám o tom mohli ledacos povyprávět. V sestavě můžeme najít zpěváka Richarda z více známých, až legendárních Eu's Arse. Jsou z Gorizie vznik v roce 1981 (Itálie).

Další je grindcore kapela ze Sofie RAZGRUHA silný zvuk, drtící kytary a svižný tepot bicích s hrubých vokálem na vrch, hoď ucho a oko na bandcamp kapely, stojí to za to. (Bulharsko).

Do závěrečné třetice, šlapavý hc/crust z dalekého Kypru, EN PSYCHRO tohle bude na festivalu už druhá řecká kapela, lamájící kosti. Ochutnej jejich digitální singl s názvem Dystopia (Řecko). Více o kapelách je jako vždy k dispozici v sekci pro to určené.

English :

And here we can finally announce the last three bands. We have here a literally raw hc/punk band WARFARE, who stood at the birth of the Italian unkempt, harsh 80s hardcore, that is not very popular in the rest of the world, but still exceptional and last but not least honest! They experienced more than one wild concert. For instance in for long time out of order squat called Virus in Milan, so they could tell us a lot about it. In the line-up we can find singer Richard from the more well known, even legendary Eu's Arse. They are from Gorizia and were formed in 1981 (Italy).

Next one is grindcore band from Sofia, it's RAZGRUHA. Band with a strong sound, crushing guitars, brisk beat of drums and rough vocals on top. Take your ear and eye and visit their bandcamp page, it's worth it (Bulgaria).

The third one is excelent hc/crust from far Cyprus, EN PSYCHRO. This will be the second bone-breaking greek band of the festival. Check out their digital single called Dystopia. (Greece). More about bands is as always in the dedicated section - have a look.